29 січня 2020 року виповнюється 102 роки з дня героїчного подвигу, здійсненого трьома сотнями студентів, який увійшов в історію України як Бій під Крутами. Героїзм молодих українців довгі роки служить прикладом для багатьох поколінь.
Безпосередньо сама битва відбулася 29-30 (16-17) січня поблизу невеликої однойменної залізничної станції. Вона розташовується на території сучасної Чернігівської області в 130 км від Києва. У бою трьом сотням київських курсантів і козаків “Вільного козацтва” (їх було близько сотні) протистояли кілька тисяч бійців Червоної армії, очолюваних Михайлом Муравйовим. Більшовики наступали відразу з двох напрямків – харківсько-полтавсько-київського і курсько-бахмацького.
Основною метою битви було зупинення стрімкого наступу більшовиків. Саме це повинно було дати (і дало) можливість затримати Червону армію, а українській стороні – підписати Берестейський мирний договір. Активна фаза бою тривала кілька годин. Бій під Крутами продемонстрував мужність українських бійців і зупинив наступ на Київ на кілька днів. Його підсумок для української сторони заведено вважати насамперед тактичною перемогою.
Незабаром після знаменитого бою Центральна Рада ухвалила перепоховати загиблих у бою під Крутами. Студентів-героїв поховали в Києві на Аскольдовій Могилі. Траурну церемонію тоді відвідав голова Центральної Ради Михайло Грушевський.
У 2006 році недалеко від місця бою було відкрито великий пам’ятник. У 2007 році тодішній президент Віктор Ющенко підписав указ про вшанування пам’яті Героїв Крут. Відтоді 29 січня отримало офіційний статус. А у 2012 році на Аскольдовій могилі встановили пам’ятник.
Щороку 29 січня в Україні проводять пам’ятні заходи на честь подвигу юних героїв.
|