63404, Україна, Харьківська обл. м. Змів, вул. Адміністративна 12А, (0574) 3-48-69, e-mail: pr.zmiiv@dniokh.gov.ua

Здорова сім’я визначається здоровою атмосферою, в якій панують радість, порозуміння та любов. Люди в такій родині насолоджуються кожною хвилиною життя та рідко хворіють.

Найважливіша умова здорової сім’ї – це турбота про психічне та фізичне здоров’я себе та своїх близьких. Дотримання основних правил здорової сім’ї дозволить вам менше хвилюватися про своїх домочадців та отримувати більше приводів для радості.

Ні для кого не секрет, що повноцінне харчування є найважливішою умовою гарного здоров’я. Разом з їжею ми отримуємо необхідні поживні речовини та енергію для життєдіяльності. Збалансований раціон бажано розбивати на кілька основних прийомів їжі (найкраще 3) та пару корисних перекусів протягом дня.

Щодня необхідно вживати зернові продукти (цільнозерновий хліб, крупи, макарони), різноманітні овочі, фрукти, свіжу зелень, молочні та кисломолочні продукти (сир, молоко, кефір, сметана, сир, натуральний йогурт), а також білкові продукти (м’ясо і птицю, жирну рибу, яйця, бобові, горіхи, насіння, олію).

З дитинства привчайте дітей до натуральних продуктів, для цього самі перегляньте свій раціон. Будь-які перероблені продукти (ковбасні вироби, консерви тощо) шкідливо впливають на самопочуття, і навіть здатність дітей до навчання. Для перекусів давайте дітям фрукти, овочі, горіхи, насіння та іншу корисну їжу.

Намагайтеся знизити кількість цукру, солі та кондитерських виробів на вашому столі і краще виключіть напівфабрикати, фастфуд, солодкі газовані і пакетовані соки.

Про шкоду надлишкового харчування начебто знають усі, проте поживні звички закладаються саме в ранньому дитинстві, тому дуже уважно потрібно стежити за тим, що і скільки з’їдає дитина. Надлишок їжі в раціоні крім набору ваги та ожиріння призводить до проблем серцево-судинної системи, діабету, порушень обміну речовин та інших проблем зі здоров’ям. У той же час нестача їжі провокує загальну слабкість, зниження імунітету та нестачу енергії

Не допустити харчових отруєнь у сім’ї дозволить дотримання умов та термінів зберігання їжі. Перед приготуванням та вживанням страв потрібно уважно ознайомитися з терміном придатності та за жодних обставин не слід вживати прострочені продукти.

Для здорового харчування дуже важливо вживати необхідну кількість рідини, особливо питної води: від 1,5 до 2-2,5 літрів на добу, залежно від ваги та віку.

Хороша сімейна звичка – хоча б щодня збиратися всією сім’єю за обіднім столом. Присутність усіх членів сім’ї під час трапези – чудова нагода зустрітися та обговорити з усіма домочадцями будь-які питання. Поглинання їжі в спокійній приємній обстановці дозволяє насолодитися не тільки смаком і ароматом самої їжі, але і спілкуванням з близькими.

Ще однією чудовою здоровою звичкою у вашій родині може стати спільне приготування їжі. Для початку разом з дітьми можна відправитися в магазин і навчити їх орієнтуватися у різноманітності продуктів. Такий чудовий спільний досвід зближує всю сім’ю та заряджає позитивом.

 Пам’ятайте – здоров’я вашої сім’ї у Ваших руках!

 

Поради батькам: харчування дітей під час дистанційки

У ситуації, коли діти перебувають на дистанційному навчанні, батькам слід приділяти особливу увагу організації їх харчування. В таких умовах діти проводять тривалий час вдома, нерідко без батьківського контролю.
Режим – одна з найважливіших складових у харчуванні дітей та підлітків. Протягом дня дітям та підліткам шкільного віку необхідно три стандартні прийоми їжі плюс один-два перекуси.
Харчові продукти для обов’язкового споживання
Під час кожного прийому їжі діти шкільного віку мають споживати різноманітні овочі (крім картоплі), зокрема, свіжі, приготовлені, морожені або консервовані без значного вмісту солі. Кількість овочів має дорівнювати 100 г на кожен основний прийом їжі тричі на день.
Аналогічну кількість фруктів і ягід (100 г) слід передбачити для школярів під час основних прийомів їжі або перекусів. Крім свіжих сезонних фруктів меню може включати морожені, консервовані фрукти і ягоди без додавання великої кількості цукру, а також сушені ягоди з фруктами.
Щоденне меню дітей всіх вікових груп має включати цільнозернові продукти (каші, цільнозерновий хліб, макаронні вироби) а також бобові. Загальна кількість становить 150 г для молодшого шкільного віку і 200 г – для старшого.
Для забезпечення фізіологічного росту та розвитку організму у дитячому і підлітковому віці слід щоденно споживати три порції молочних продуктів, одне куряче яйце, два-три рази на тиждень – рибу (бажано жирні морські сорти), два-три рази на тиждень – м’ясо птиці, один-два рази на тиждень – червоне м’ясо.
Їжу дитині слід приготувати заздалегідь і залишити в контейнерах на потрібну кількість їжі – за умови, що дитина зможе самостійно розігріти їжу. Якщо малеча цього зробити не може, необхідно гарячі страви помістити в термоси, термокухлі (суп, кашу та ін.).
Потрібно заздалегідь проекспериментувати з термосом, наскільки добре він тримає тепло (страва через 3-4 години має бути теплою, але не гарячою). Якщо термокухоль або термос дуже добре зберігає температуру, в нього слід поміщати страву, температура якої не більше 50–60 °С. У звичайні контейнери покладіть очищені овочі, салати, які не вимагають розігріву та готові до вживання.
Питний режим
Потреба школяра у рідині має забезпечуватися чистою питною водою. Вода має бути постійно доступною протягом навчального дня та особливо під час фізичної активності. Дитині необхідно залишати бутильовану або кип’ячену воду.
Необхідна кількість рідини для дітей та підлітків передусім зумовлена відчуттям спраги. Більша кількість рідини потрібна у разі значних і тривалих фізичних навантажень.
Гарячі напої (чай, какао) мають споживатися в помірній кількості, бажано без доданого цукру. Фруктовий сік необхідно залишити у фабричній упаковці (порційний, щоб уникнути її надмірного споживання – до однієї склянки (200 мл) на день).
Перекуси
Перекуси на день слід обговорити з дитиною заздалегідь. Слід передбачити певний перелік корисних харчових продуктів, які школярі можуть швидко знайти і спожити без спеціального приготування. Найкращими варіантами можуть бути овочі (наприклад, морквяні палички), фрукти, сушені фрукти і ягоди, горіхи та насіння, цільнозернові крекери тощо.
Солодощі
Цукерки, шоколад, кондитерські вироби треба залишати дитині в обмеженій кількості. У вільному доступі можуть бути фрукти та очищені овочі, питна вода. ВООЗ та національні професійні лікарські асоціації рекомендують обмежити споживання цукру: до 25 г на день. Загалом, десерти, які споживають діти і підлітки, слід обмежити. Їхня кількість має бути меншою за 10% загальної добової калорійності.
Сіль
Необхідно враховувати, що діти молодшого шкільного віку мають споживати менше трьох грамів солі, а школярі старших вікових груп не більше п’яти грамів на день. Слід усвідомлювати, що основна кількість солі споживається у складі перероблених харчових продуктів: хлібу, оброблених м’ясних виробів, снеків, сиру, консервів, соусів.
Звичайно, організація правильного харчування школяра під час дистанційного навчання багато в чому залежить від прихильності всієї родини до здорового харчування. Слід враховувати, що фізичне навантаження у період дистанційного навчання значно знижується, і його необхідно компенсувати зарядкою, прогулянкою, фізичними вправами на свіжому повітрі.

 

 

M SM
  • Архіви

  • __________________________________________

    Сторінка Відділу освіти у Фейсбук

     

     

  • __________________________________________

    Чим займається омбудсмен

  • _________________________________________

    Погода
  • © osvita-zm.org.ua